Tomek en die span by Land4Travel bring ons op nog 'n land-avontuur, in Albanië, 'n land in Suidoos-Europa. Dit is geleë aan die Adriatiese en Ioniese See binne die Middellandse See en deel landgrense met Montenegro in die noordweste, Kosovo in die noordooste, Noord-Masedonië in die ooste en Griekeland in die suide.

In 2022 is ons Albanië toe – in 7 motors – meestal Land Rovers en een Toyota. Ons woon almal in verskillende Poolse stede, so ons het Cieszyn gekies vir die ontmoetingsplek.

Ons het in twee dae deur Slowakye, Hongarye en Serwië gery – die groep was so gedissiplineerd dat dit elke oggend gereed was om 'n paar minute vroeër as die vorige dag te vertrek. Ons het by die kruising met Albanië in Hania en Hotit aangekom – en baie vriendelike diens, die grenskontrole lyk presies dieselfde as in enige beskaafde land – ons gee paspoorte, motordokumente, die grenswag kyk of ons 'n groenkaart het en … ons is reeds in Albanië.

Ons eerste nag in Albanië val op die bekoorlike en warm Skadar-meer – en op een van die beste kampplekke waar ons nog was – pragtig geleë, met 'n goeie restaurant, skoon toilette en netjiese kampplekke. Ons geniet hierdie toestande, want baie gou, – sal ons verblyf heeltemal anders lyk.

Die volgende item op die agenda is die Nasionale Park naby die dorp Teth. Ons gaan saam op 'n pragtige bergpad, en stop by die pas, 1650m bo seespieël. In Teth is ons verwelkom deur plaaslike kinders, baie gawe kinders, vlot in Engels. Hulle nooi ons uit om 'n landboutoerismefasiliteit te gebruik wat deur hul ouers bestuur word – hulle sal eendag goeie sakemense wees. Ons neem 'n uitnodiging vir aandete op – sous met 'n stukkie skaapvleis, patat, skaapkaas, jogurt, komkommer en tamatieslaai – alles smaak heerlik!

Ons reël die nag langsaan om die ruïnes van 'n plaas te besoek, reg langs 'n klein hidro-elektriese kragsentrale. 'n Onaangekondigde Albanese persoon besoek ons ​​vir aandete, en ons leer redelik vinnig dat hy 'n bewaarder van die kragsentrale is. Dit lyk of hy tot die oggend by ons sal bly 😉 Ons het gehoor hier is so 'n gewoonte. Die meisies is 'n bietjie verbaas, maar ons het gevoel dat dit as 'n plaaslike trekpleister beskou moet word. Jy ken niks van die taal nie, so ons sit en ruil 'n paar bekende woorde: Enver Hoxha, Lewandowski, AC Milan, ens.
Die volgende dag begin met 'n swem in 'n ysige bergrivier, 'n besoek aan die Grunas-waterval en die ongelooflik bekoorlike Blou Oog. Ons stop vir die nag in 'n groot oopte wat uitkyk oor 'n smal pad wat langs 'n bergrand lei. Saans, waar ons by die vuur sit, sien ons die ligte van motors wat langs hierdie pad beweeg – die bestuurders hier is baie doeltreffend.

Die volgende dag mik ons ​​na Shkodra. Die plaaslike mense lag vreeslik vir ons as ons sê ons verkies om wild te kamp en na meer afgeleë plekke te ry. Die pad is relatief veilig, hoewel ons by baie kruise en selfs kapelle verbygaan met die name van baie ongelukslagoffers. Hoe laer ons afkom, hoe meer sien ons dat die woonbuurte beter ontwikkel is vir landbou en duidelik ook ryker.

Ons betree Shkodra – die eerste assosiasie vir my is die ooreenkoms met Kirgisiese stede, soortgelyke styl van strate, geboue, winkels, soortgelyke bestuurstyl van bestuurders. Ons ry om die stad, vul ons motors brandstof en gaan na Koman. Daar oornag ons in die natuur in 'n ou, verlate bye.

Soggens staan ​​ons tou vir die veerboot na Fierz. Kry ons veerbootkaartjies en trek dan terug na 'n lang verhaal vir 'n aand langs die vuur. Ons het motors langs toeriste van Frankryk opgestel – hulle reis in 'n yslike veld-MAN, wat skaars op die veerboot kan pas. Die uitsigte vanaf die veerboot is onvergeetlik – die roete loop langs 'n opgedamde rivier met 'n hidro-elektriese kragsentrale aan die einde.

Ons land naby Fira en gaan na die Valbone-vallei om verblyf te soek. Ons kies 'n wei naby die geboue – en gaan vra die gashere of ons daar kan oornag. Ons ontmoet baie gasvrye mense – en hulle dring daarop aan dat ons eerder by hulle huis slaap. Hulle nooi ons tuin toe vir heerlike koffie en rakija, hulle wil ons net nie los nie, maar uiteindelik kom ons op een of ander manier terug na die res van die bemanning. Ons maak aandete en nou nooi ons die Albaniërs oor vir 'n eetgoed – ons spandeer 'n baie lekker aand in hulle geselskap. Vanaand slaap ons in die buitelug.

Die volgende oggend blyk dit dat hul vrouens saans ons vroue genooi het vir hul oggendkoffie. Die Albaniërs het ons in 'n beskeie maar baie netjiese huis verwelkom. Sy dogters trakteer ons op tradisionele Turkse koffie (hulle noem dit 'turka koffie' *). Na die koffie neem die jongste van die gesin ons vir 'n swem in 'n pragtige bergrivier. Ons groet en gaan aan.

Die volgende stop is Berat – 'n pragtige historiese stad met 'n vesting wat daaroor uittroon. Ons stop by 'n plaaslike kampplek, reg langs die rivier. Dit is laat, maar ons gaan nog steeds uit vir 'n nag stap in die stad – die strate is vol mense, ons voel baie veilig. Soggens besoek ons ​​die stad en die vesting, al is die hitte verskriklik. Ons beweeg deur die Osum-canyon, ons beplan om in die canyon te oornag, en die volgende dag – 'n reis deur die berge na die warmwaterbronne in Permet.

Die volgende stad op die roete is Gijokaster – ons besoek ’n monumentale vesting wat deur die Turke gebou is en stap in die pragtige stad rond. Baie Grieke woon hier, daar is selfs 'n Griekse konsulaat. Ons reis voort deur Saranda ('n moderne kusoord) vanwaar ons, nadat ons heerlike seekos geëet het, vertrek na 'n kamp op die strand, wat ons "Dominikaanse Republiek" noem.

Ons volgende bestemming is die wilde Gijpe-strand, wat bereik word deur 'n smal, steil pad wat langs die bergkant lei, wat slegs vir 4×4-voertuie toeganklik is. Ons spandeer twee dae daar, en ons slaap in tente of in die buitelug. Benewens ons is daar in die baai ook ’n paar Franse mense in ’n motorhuis wat op die Toyota LJ80 gebou is en drie ander sportnutsvoertuie – Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser J5 en Nissan Patrol.

Hulle is nogal 'n span, saam met hulle Kasia, 'n Pool, 'n robotika-student van Berlyn, en Jan, wie se oupa in die Slag van Brittanje geveg het.

Na twee dae van luier en sonbaai verlaat ons die paradysstrand. Ons gaan na “Albanici” – ’n wingerd in sentraal-Albanië – waar ons tussen die druiwebosse oornag en aandete eet, waartydens die gasheer vir ons ’n gereg van Albanese kookkuns bedien.

Soggens breek ons ​​die kamp en vat die SH21 pad na die grens met Montenegro, hulle grenswag vra ons om verskoning dat hulle 5 minute moet wag. Ons gaan deur Montenegro, Serwië (met verblyf), Hongarye en Slowakye.

Ons het die laaste aand in 'n bekoorlike heuwel in Slowakye, die volgende dag word ons wakker, skerts, ontbyt, groet die ander deelnemers, en om 8:XNUMX is ons reeds in Piła.

 

OOR LAND4TRAVEL

Land4Travel is 'n groep vriende wat gefassineer is deur reis. Met sy reise wil die groep die begeerte om nuwe plekke te sien en nuuskierigheid oor die wêreld aanwakker. Hulle ry weg van die gewone toeristeroetes. Hulle passie is avontuurlike reis en hulle wil hierdie passie deel met mense wat saam met hulle reis. Hulle sal jou nie na die strande van Hurghada neem nie, maar saam met hulle sal jy die Kaukasusberge, skeepswrakke in die Aralsee of pikkewyne aan die kus van Patagonië sien. Land4travel is nie 'n toerismekantoor nie. Dit is 'n projek vir diegene wat in kontak wil kom met die natuur, plaaslike kultuur, en die atmosfeer van die Kameeltrofee wil voel terwyl hulle in legendariese Land Rover Discovery SUV's reis. Gaan saam met hulle en ervaar die bekoring van Asiatiese hotelle en hoe die einde van die wêreld by Kaap Hoorn lyk.